Obecnie wiele osób decyduje się na prowadzenie własnego ogrodu warzywnego. Przemawiają za tym przede wszystkim względy ekologiczne. Współcześnie sprzedawana w sklepach żywność bardzo często pochodzi z dalekiego eksportu, przez co bywa przepełniona chemią. Prowadząc własny ogród warzywny mamy pełną kontrolę nad uprawianymi roślinami i możemy mieć u siebie dokładnie te warzywa, które lubimy.
Jakie prace należy wykonać wiosną w ogrodzie?
Marzec i kwiecień to bardzo dobre miesiące do tego aby rozpocząć siewy i sadzenie warzyw. Zanim jednak to się stanie, działkę na której mamy ogród warzywny powinniśmy odpowiednio przygotować. Jesienią roku poprzedniego wykonuje się głębokie przekopanie ziemi wraz z nawożeniem obornikiem. Na wiosnę wystarczy ziemię oczyścić z chwastów i delikatnie zagrabić.
Jak przygotować się do wiosennych nasadzeń?
Choć większość warzyw sadzimy pod koniec marca i w kwietniu to już kilka tygodni wcześniej trzeba rozpocząć przygotowania do sezonu. Robimy więc plan ogrodu na dany rok i decydujemy co będziemy uprawiać. Przełom stycznia i lutego to dobry czas by zaopatrzyć się w nasiona warzyw. Najprościej jest nabyć je w lokalnym sklepie ogrodniczym, można to zrobić także przez Internet. Część osób nasiona warzyw https://www.gardenowo.pl/nasiona/nasiona-warzyw/ pozyskuje samodzielnie z własnych upraw albo wymienia się nimi z innymi działkowiczami. Warto wiedzieć, że w sprzedaży oprócz tradycyjnych nasion mamy także nasiona warzyw na taśmie, które są bardzo wygodne w stosowaniu. Do znacznej części warzyw przygotować trzeba rozsady. Robimy to zgodnie z kalendarzem pamiętając o tym, że są warzywa, które mają długi okres wegetacji, na przykład papryka i należy zacząć ją wysiewać do wielodoniczek odpowiednio wcześnie.
O czym jeszcze warto pamiętać siejąc warzywa?
Część warzyw podczas robienia rozsady wymagać będzie pikowania czyli przesadzenia do większych pojemników. Dotyczy to przede wszystkim pomidorów oraz sałaty. Istnieją także warzywa takie jak na przykład cebula, które można sadzić bezpośrednio do gruntu w formie nasion. Tę samą cebulę można także posadzić jako dymkę albo odpowiednio wcześnie zrobić dla niej rozsadę.