Śrutowanie. Specjaliści wyjaśniają

Źródło: https://www.eurometogrodzenia.pl/

Na czym polega śrutowanie stali?

Śrutowanie to proces, który polega na oczyszczaniu powierzchni stalowych za pomocą materiałów o odpowiednich właściwościach ściernych. Do wytworzenia strumienia ścierniwa służyć może sprężone powietrze lub siła odśrodkowa turbiny. Śrutowanie ma wiele zastosowań, jednak jego głównym celem jest przygotowanie elementu stalowego do pokrycia powłoką ochronną. Proces ten najczęściej odbywa się w specjalnych komorach śrutowniczych, które zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają odzyskiwanie materiału ściernego.

Cele śrutowania

Śrutowanie to metoda obróbki o bardzo szerokim zastosowaniu. Proces ten wykorzystywany jest m.in. w konserwacji, zabezpieczaniu i modernizacji elementów stalowych lub gotowych produktów. Jego celem jest przede wszystkim oczyszczenie i ujednolicenie powierzchni, poprzez usunięcie z niej rdzy, powłok malarskich oraz różnych zanieczyszczeń. Śrutowanie pozwala też na zlikwidowanie błędów powstałych przy okazji poprzednich obróbek. W ten sposób powierzchnię przygotować można pod malowanie, laminowanie czy metalizację natryskową.

Efekty śrutowania

Śrutowanie nadaje powierzchniom metalowym chropowatość, stanowiącą odpowiednią bazę do pokrywania kolejnymi powłokami ochronnymi o lepszej przyczepności. Oczyszczanie elementów stalowych odbywa się na skutek oddziaływania energii ścierniwa, która uderza w obrabiany materiał z bardzo dużą prędkością. Usuwanie starych powłok farbiarskich i lakierniczych czy warstw rdzy przebiega dzięki temu znacznie efektywniej. Proces ten nie tyko oczyszcza obrabianą powierzchnię, ale również znacząco ją wzmacnia.