Ogrzewanie podłogowe na prąd może być tanie

Już na etapie projektowania budynku, często rezygnujemy z opcji ogrzewania go poprzez elektryczne ogrzewanie podłogowe. To błąd. Również takie rozwiązanie może być ekonomiczne i całkiem tanie. Wystarczy wiedzieć, jak się właściwie do tego zabrać i zadbać o to, by wszystkie jego elementy zostały wykonane z najlepszych podzespołów. Dzięki temu niestraszne nam będą okresowe podwyżki prądu, a my będziemy mogli bez przeszkód cieszyć się tym wygodnym i bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Jak obniżyć koszty?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad zakupem przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Choć droga, to obowiązujące w Polsce dopłaty oraz ceny prądu sprawiają, że zwraca się ona już po 6-7 latach, a potem możemy się cieszyć darmową lub bardzo tanią energią elektryczną. Nawet pomimo planowanych zmian w przepisach, to rozwiązanie nadal będzie bardzo opłacalne, a czas zwrotu inwestycji wydłuży się zaledwie o 2-3 lata w przypadku budynków jednorodzinnych.

Istotną sprawą są też same elementy instalacji grzewczej. O ile zazwyczaj skupiamy się na jakości przewodów, o tyle często zapominamy, że bardzo istotny jest również sprawdzony producent podkładów podłogowych. To dzięki podkładom podłoga zachowuje właściwe parametry termoizolacyjne, więc nie warto jest na nich nadmiernie oszczędzać, ponieważ ich koszt bardzo szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Dobry i rzetelny producent podkładów podłogowych daje nam na nie gwarancję, co pozwala spać w cieple i ze spokojną głową o rosnące ceny prądu.