Jak działa ośrodek uzależnień dla młodzieży?

Komu pomaga taki ośrodek?

Ośrodek uzależnień dla młodzieży to stacjonarny oraz całodobowy oddział terapii, jak i także rehabilitacji dla młodzieży, która jest uzależniona od psychoaktywnych substancji. Ośrodek uzależnień dla młodzieży zajmuje się także z osobami z diagnozą podwójną. Mowa tutaj o zaburzeniach nerwicowych, zaburzeniach afektywnych, schizofrenii oraz innych schorzeniach. Na rynku znajdziemy zarówno prywatne ośrodki, jak i także ośrodki, które oferują świadczenie medyczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile trwa terapia?

Bardzo interesujący jest czas leczenia w ośrodku. Leczenie w ośrodku trwa między dziewięć a dwanaście miesięcy. Jednak od razu musimy zaznaczyć, że każdy człowiek jest inny. Każdy potrzebuje pomocy indywidualnej w zależności od tego z jakim konkretnie problemem się do nas zgłasza oraz także jak głęboko tenże problem sięga. W ośrodkach znajdą się takie przypadki, kiedy ktoś przerywa terapię po około sześciu miesiącach oraz później jakoś sobie radzi w życiu. Natomiast są także takie sytuacje, kiedy ktoś kończy terapię oraz wymaga przekierowania na dalszą psychoterapię pogłębioną. Nie da się tak odpowiedzieć z góry, najpierw trzeba poznać osobę oraz w konkretnych przypadkach te potrzeby określać.

Musimy także pamiętać, że każdy z ośrodków jest formą dobrowolną pomocy. Nie są to na pewno placówki, które zajmują się przymusowymi terapiami. Program w ośrodku jest dla osób, które chcą w życiu swoim coś zmienić. Mamy świadomość, że na początku jest różna ich motywacja do zmian. Wynika to z tego, że każdy z nas jest inny. Leczenie w ośrodkach jest prowadzone metodą terapeutycznej społeczności przez pracowników wykwalifikowanych: instruktorów oraz specjalistów terapii uzależnień, psychoterapeutę czy też psychologa. Obok zajęć, takich jak chociażby grupowa terapia, indywidualna oraz do tego rodzinna, ośrodki oferują pacjentom uczestnictwo także w zajęciowej terapii.

Podczas pobytu młodzież również korzysta z aktywności fizycznej (wycieczki w góry, kajaki, hala sportowa, basen), oferty kulturalno religijnej (teatr, kino, rekolekcje, pielgrzymki). Szkolny obowiązek, na wszelkich poziomach edukacji jest realizowany przez pacjentów na terenie ośrodka w ramach indywidualnego nauczania.
Dobrych ośrodków na mapie Polski jest całkiem sporo. Mamy w związku z tym naprawdę duży wybór. W żadnym wypadku nie powinniśmy się decydować na pomoc pierwszego lepszego ośrodka. Jest to nieodpowiedzialne. Wiadomo, że mamy do czynienia ze znacznie lepszymi, jak i także gorszymi ośrodkami. Zróbmy co w naszej mocy, aby natrafić na ośrodek świadczący usługi o możliwie najwyższej jakości. Dzięki temu uda nam się wyzdrowieć i pozbyć się swojego uzależnienia. Musimy wiedzieć, że początki nie będą łatwe. W zasadzie to początki są najtrudniejsze. Odpowiednia motywacja może zdziałać cuda. Nie obawiajmy się, tylko myślmy co nas czeka w przyszłości i jak będziemy już żyć bez żadnego uzależnienia. Cudowne chwile.