Bagażnik rowerowy na hak – jaki kupić?

Bagażniki rowerowe cieszą się popularnością – pozwalają zabrać na wakacyjny wyjazd rowery dla całej rodziny, przy okazji odpowiednio zabezpieczają sprzęt. Bagażniki muszą być dobrane do typu pojazdu, a wiele z nich można montować na hak. Takie bagażniki występują w wersji przeznaczonej na 2, 3, a nawet na 4 rowery.

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Wybór bagażnika rowerowego powinien zależeć od tego, jaka ilość rowerów ma być na nim przewożona oraz jaki jest budżet kupującego. Różnice cenowe są bardzo duże – wahają się od 800 do nawet 3000 złotych. Dobry bagażnik na hak powinien posiadać zabezpieczenie przed kradzieżą, musi zapewniać odpowiednią przestrzeń między rowerami, a także zapewniać prosty montaż na haku. Nowoczesne bagażniki posiadają możliwość odchylania, dzięki czemu pozwalają na otwarcie tylnej klapy samochodu. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania elementów oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Cena często idzie w parze z jakością, dlatego też tanie bagażniki mało znanych firm nie zawsze są dobrym wyborem, nie zapewniają bowiem optymalnego bezpieczeństwa.

Ograniczenia wagowe

Podczas zakupu bagażnika rowerowego należy pamiętać o tym, że wybrany model ma ograniczoną nośność – o ile rowery szosowe nie powinny ważyć wiele to niestety, ale rowery elektryczne są znacznie cięższe. Ten aspekt powinien brać pod uwagę kupujący, na ogół bowiem bagażniki mają nośność 75-100 kilogramów, chociaż zdarza się także bagaznik na hak z udźwigiem 50 kilogramów. Przy ciężkim sprzęcie nie ma sensu kupować największej platformy ponieważ i tak nie będzie można do niej dołożyć kolejnego roweru.