Bagażnik na narty na dach – nie kupuj, zanim tego nie przeczytasz

Miłośnicy narciarstwa na stoki mogą wybrać się przez cały rok. Od listopada do lutego można śmiało śmigać na nartach w polskich górach, a kiedy w Polsce jest upał, w innych częściach świata można zastać białe stoki np. w Francji czy Austrii. Z tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć narty i sprzęt narciarski. Jaki wybrać bagażnik na narty na dach?

Dlaczego przewożenie nart w środku samochodu nie jest dobrym pomysłem?

Przewożenie nart w środku samochodu wiąże się z wieloma zagrożeniami. Narty podczas gwałtownego hamowania mogą rozbić przednią szybkę. Mogą być również niewygodne dla osób siedzących z tyłu samochodu. W niektórych krajach przewożenie nart w pojeździe nie jest mile widziane przez policjantów, dlatego może być to powodem do kontroli, czy aby na pewno narty są prawidłowo zabezpieczone. 

Bagażnik na narty na dach – jaki wybrać?

Do trzech najbardziej powszechnych wyborów dachowych bagażników na narty należą:

  • bagażnik ze zwykłymi uchwytami,
  • bagażnik z uchwytami magnetycznymi,
  • bagażnik typu box.

Zwykłe uchwyty

Uchwyty zwykłe są jednym z najtańszych wyborów, ponieważ można kupić je już od 100 zł. Bagażnik na narty na dach w postaci zwykłych uchwytów pozwala na swobodne przewożenie nart i desek. Jest praktyczny i pojemny. Uchwyty są łatwe w montażu. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wagą. Montuje się je na belkach bazowych znajdujących się na dachu pojazdu.

Uchwyty magnetyczne

Uchwyty magnetyczne można kupić od 200 zł. Z pewnością zaletą bagażnika magnetycznego jest jego prostota montażu. Jest to również stabilny i pewny sposób przewozu nart, jeśli bagażnik nie jest przeładowany. 

Na niekorzyść tego bagażnika na narty na dach przemawia fakt, że nie można zamontować go na szklanym i plastikowym szyberdachu ani na wyklepanych albo wypukłych dachach samochodów. 

Podczas montażu bagażnika trzeba bardzo starannie oczyścić stopkę uchwytu oraz dach, gdyż niedbalstwo w tym obszarze może spowodować odczepienie się bagażnika. 

Bagażnik w formie boxu

Ostatnim, ale bardzo funkcjonalnym sposobem przewożenia nart jest bagażnik typu box. Inne nazwy tego bagażnika to trumna lub pak. Zaletą tego bagażnika jest możliwość przewożenia w tworzywie sztucznym nart i sprzętu narciarskiego przez cały rok. Zapewnia wysokie bezpieczeństwo przewożonych rzeczy. 

Kupno bagażnika typu box wiąże się z nieco większym wydatkiem w porównaniu do wcześniejszych opcji, ponieważ kosztuje on 500-5000 zł. Cena uzależniona jest od takich parametrów jak: wielkość, materiał, długość gwarancji, sposób mocowania.